Ekonomi

Akaryakıta 3 zam! Tabeladaki değişiklik araç sahiplerinin kontağı kapatmasına neden oluyor.

Döviz kurundaki yükseliş eğilimi hafta başından beri devam ediyor. Dolar pazartesiden bu yana 2 lira daha yükseldi. Döviz kurundaki artış akaryakıtta 3 kat artışa neden oldu. Bu gece yarısından itibaren akaryakıta 2 lira 70 kuruş, motorine 1 lira 37 kuruş, otogaza ise 67 kuruş zam yapıldı.

Akaryakıt fiyatları ne kadar oldu?

  • Zam sonrası akaryakıt fiyatları İstanbul’da 23 liradan 99 kuruşa, Ankara’da 24 liradan 36 kuruşa, İzmir’de 24 liradan 38 kuruşa yükseldi.
  • Motorin fiyatı İstanbul’da 22 liradan 16 kuruşa, Ankara’da 22 liradan 56 kuruşa, İzmir’de 22 liradan 67 kuruşa yükseldi.
  • İstanbul’da 10 lira olan otogaz fiyatı 74 kuruşa, Ankara’da 10 liradan 67 kuruşa, İzmir’de 10 liradan 52 kuruşa yükseldi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Akaryakıt fiyatları rafineriler tarafından Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz pazarındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişimler baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve serbestlik nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre biraz farklılık gösterebilmektedir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliklerini açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava süreci sonuçlanana kadar vatandaşlarla paylaşmayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu