Teknoloji

Meta, Audio Analytics’i Satın Alıyor

Sosyal medya devi Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde 11 binden fazla çalışanı işten çıkarmaya karar verdiklerini tabir etmiş, “Bu işte yanlış yaptım” diyerek sorumluluğun kendisinde olduğunu belirtmişti. Bir yandan işten çıkarmalar yapan Zuckerberg, bir yandan da takımına yeni isimler ve markalar katma peşinde. 

Son olarak Meta’nın, Cambridge merkezli teşebbüs Audio Analytic’i satın alacağını duyurdu. Mutabakatın finansal ayrıntıları hakkında şimdi bir açıklama yapılmazken, teşebbüsün Meta’nın Metaverse geliştirme ünitesi Reality Labs’a katılacağı söz edildi. 

Sesler Metaverse’e taşınacak

Audio Analytic, günlük hayatta sık duyulan sesleri tanıyabilmesi için yapay zekaları eğitiyor. Bu sesler yalnızca insanların konuşma sesleri değil, köpek havlaması, cam kırılması, otomobil kornası, bebek ağlaması üzere sesleri de yapay zekalara öğretebiliyor. Meta da fizikî dünyadaki sesleri, Metaverse içinde en yeterli formda taklit edebilmenin yollarını arıyor. Yeni teşebbüsün de Meta bünyesine katıldıktan sonra bu alanda çalışmalarda bulunması bekleniyor.

Seslerin düzenlenmesi ile birlikte Meta’nın metaverse platformlarının büyütüleceği, gelştirileceği ve gerçeğe daha yakın hale getirileceği söz ediliyor. Meta’nın hedefinin gerçek dünyaya sanal bir alternatif oluşturmak olduğunu göz önüne alırsak, seslerin de değerli bir nokta olduğunu düşünebiliriz. 

Daha evvel 25 milyon dolar finansman toplamayı başaran Audio Analytic, son periyotların dikkat çeken teşebbüsleri ortasında yer alıyor. Teşebbüsün “ai3” yazılımı, ses tanıma teknolojisini kullanarak eser geliştirmek isteyen teknoloji firmaları tarafından kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu