Teknoloji

YouTube, Shorts Videolara Alışveriş Özelliği Getiriyor!

Birçoğumuzun gününün değerli bir kısmını geçirdiği toplumsal medya platformları, artık cümbüş platformu olmanın yanı sıra artık alışveriş uygulamalarına da dönüşmeye başlamış durumda. O denli ki Twitter, Instagram, TikTok ve YouTube üzere önde gelen platformlar, bu üslup özellikleriyle eserler satın almamızı sağlıyor ve birer ‘mağaza’ misyonu görüyor.

Şimdi de YouTube’un bu bahiste bir atak daha yapacağı ortaya çıktı. Financial Times’ın bildirdiğine nazaran Alphabet çatısı altında faaliyet gösteren platform, TikTok gibisi kısa görüntü formatı Shorts’a alışveriş özellikleri getiriyor. Ayrıyeten içerik üreticileri için yeni bir komite sistemi üzerinden de çalışıldığı bildiriliyor.

Kullanıcılar, Shorts izlerken alışveriş yapabilecek

Yayınlanan rapora nazaran platformun bu atılımı, ekonomik gerileme ve reklam gelirlerinde azalma yaşamasının akabinde geliyor. YouTube, geçtiğimiz haftalarda son çeyreğe ait bir rapor yayınlamış ve gelirlerinde beklentilerin altında kalarak  %1,9’luk bir düşüş yaşandığını duyurmuştu. Bu nedenle de şirket, son vakitlerde gelir elde etmenin yeni yollarını deniyordu.

YouTube’un, TikTok ve Instagram’a misal bir formda e-ticaret konusundaki adımlarını genişleten yeni alışveriş özellikleri, kullanıcıların Shorts görüntüleri izlerken karşılarına çıkan eserleri satın almasını sağlayacak. Gelen bilgilere nazaran yeni özellikler, 2023 yılı prestijiyle kullanıma sunulacak. Ek olarak Financial Times, platformun eserleri tanıtan içerik üreticilerinin kurul almasını sağlamayı amaçladığını da ekliyor.

Son olarak dev platformun, geçtiğimiz aylarda Shorts üreticileri için başka bir gelir elde etme atılımı yaptığını da ekleyelim. Bu sistemde, içerik üreticilerinin görüntüler ortasında çıkan reklamlardan %45 oranında hisse almasının sağlanacağı belirtilmişti. Kalan %55’lik kısmın ise platforma kalacağı aktarılmıştı.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu