Ekonomi

Bakan Nabati: ÜFE ile TÜFE arasındaki fark daraldı

Nebati, sosyal medya hesabından Nisan ayı enflasyon rakamlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Nisan ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 2,39 arttığını, yıllık enflasyonun ise 6 ay üst üste yüzde 43,68’e gerilediğini belirten Nebati, “Bu gerçekleşmeyle birlikte Ekim ayında yüzde 85,5 ile zirveye ulaşan TÜFE enflasyonu yüzde 85,5’e yükseldi. Geçen yıl yaklaşık 42 puanlık bir düşüş elde ettik.” terimini kullandı.

Yurt içi üretici fiyatları endeksinin (Yİ-ÜFE) de aylık bazda yüzde 0,81 artarak yıllık bazda yüzde 52,11’e gerilediğini kaydeden Nebati, şunları kaydetti:

“Kararlılıkla devam ediyoruz”

“Böylece geçen yıl Ekim ayında 72,2 puana yükselen ÜFE-TÜFE ortasındaki fark, uygun şekilde tek hanelere daraldı. Manşet enflasyondaki düşüş ve ÜFE-TÜFE ortasındaki farkın kademeli olarak kapanması da etkili oluyor” Enflasyon beklentileri olumlu… İstihdam kayıplarıyla mücadele ederken, üretimden, istihdamdan ve büyümeden taviz vermeden enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz.

Enflasyonla ilgili kararlı çalışmalarımız sonucunda ortaya çıkan bu hızlı düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesini ve bu yıl yıllık enflasyonun çok daha düşük seviyelere gerilemesini bekliyoruz.”

ibradiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu