Haber

Avustralya’da Zehirli Mantar Yemekten 3 Kişi Öldü

Avustralya’nın Victoria eyaletinde öğle yemeği için bir araya gelen 5 kişiden 3’ü, bir kişinin hazırladığı yemekte bulunan mantarlar nedeniyle zehirlenerek hayatını kaybetti.

29 Temmuz’da 48 yaşındaki Erin Patterson, 4 aile üyesini Avustralya’nın Victoria eyaletinin Leongatha kasabasındaki evine öğle yemeğine davet etti. Öğle yemeği için hazırlanan yemeğe konulan mantarı yiyen 4 kişi zehirlendi. Yedikleri yemekte bulunan mantarlardan zehirlenen 66 yaşındaki Heather Wilkinson, 70 yaşındaki Gail Patterson, 70 yaşındaki Don Patterson ve 68 yaşındaki Ian Wilkinson, evlerine yakın bir hastaneye kaldırıldı. Ian Wilkinson hala hastanede yaşam mücadelesi verirken, Heather Wilkinson ve Gail Patterson geçen Cuma, Don Patterson Cumartesi günü öldü.

Öte yandan 3 kişinin ölümü bölgede şok etkisi yaratırken, hayatını kaybedenlerin yakınları büyük üzüntü yaşadı.

Cinayet mi, zehirlenme mi?

Herhangi bir gıda zehirlenmesi belirtisi göstermeyen 48 yaşındaki Eric Patterson’un sağlık durumunun iyi olması birçok soru işaretini gündeme getirdi. Yakınlarını zehirlediği düşünülen ve hakkında soruşturma başlatılan Patterson, “Ben bir şey yapmadım. Onları çok sevdim ve onları kaybettiğim için yıkıldım” dedi. Patterson, zehirli mantarları nerede bulduğu ve yemeği nasıl servis ettiğiyle ilgili soruları yanıtlamayı reddederken, polisin bayanı “şüpheli” olarak nitelendirdiği bildirildi.

Dedektif Dean Thomas ise yaptığı açıklamada, “Yemekleri pişirip onlara servis etti. Herhangi bir belirti göstermedi ama masum olabilecek bu konuda açık fikirli olmamız gerekiyor. Bu noktada tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Evdeki eşyaları elimizde tuttuk ve araştırmaya başladık. Çevresindeki koşulları anlamamız gerekiyor” dedi.

Victoria’da sağlık yetkilileri Nisan ayında bölgede şiddetli yağışların daha zehirli mantarların oluşmasına neden olduğunu söyleyerek halkı zehirli mantarlardan uzak durmaları konusunda uyardı. Victoria’da 2020 yılında 8 kişi mantar yiyerek zehirlendi ve yoğun bakımdaki 5 kişiden 1’i hayatını kaybetti. – MELBOURNE

malkara-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu